لوله مانیسمان

لوله مانیسمان

یکی از پرکاربردترین لوله ها در صنایع فولاد ، نفت ، گاز و پتروشیمی لوله های بدون درز مانیسمان هستند . همان طور که از نام این لوله ها پیداست در ساختار خود هیچ گونه برش و جوشی ندارند و سطحشان کاملا یکپارچه و بدون درز است . همین امر باعث شده در اصطلاح علمی به آنها سیم لس (seamless) هم گفته شود . 

دو پارامتر مهم در انتخاب این لوله ها سایز اسمی قطر و ضخامت آنهاست . لوله های بدون درز را معمولا در طول ۶ متر و در رده های ۱۰ ، ۲۰ ، ۴۰ ، ۸۰ و ۱۶۰ تولید می کنند . برای تولید این لوله ها به تجهیزات و وسایل پیشرفته ای نیاز است که در ادامه روش های تولید لوله های سیم لس را خواهیم گفت .  

تولید
لوله
مانیسمان

قبل از تولید لوله های سیم لس ، از لوله های درزدار استفاده می شد که در برخی موارد به دلیل فشار بالای سیال جاری در لوله ، به درزهای آن فشار وارد شده و دچار ترک و شکستگی می شد و موجب خسارات فراوان مالی و زمانی در انجام امور می شد . 

اما در سال ۱۸۸۶ دو برادر آلمانی به نام های ریچارد و مکس مانیسمان موفق به تولید لوله های بدون درزی شدند که به راحتی توانست جایگزین مناسبی برای لوله های درزدار شود . 

پس از فروش بی سابقه این لوله ها ، شرکت های مختلفی اقدام به تولید لوله های بدون  درز نمودند که موفقیت بسیاری هم در زمینه روش های گوناگون طراحی و تولید کسب کردند .  

روش های

سنبه کاری چرخشی

خود از ۱۵ مرحله مجزا تشکیل شده است . در این روش از شمش های فولادی استفاده می کنند و بعد از عبور این شمش از دستگاه های مختلف لوله بدون درز تولید می شود . 

ریخته گری پاششی

برای ساخت لوله های مانیسمان با استفاده روش ریخته گری پاششی از مواد مذاب استفاده می کنند . این مواد را درون محفظه ای از گاز نیتروژن ریخته و همزمان با چرخش محفظه و لوله ، مواد مذاب که با نیتروژن مخلوط شده به روی میله می ریزد و لوله اصلی ساخته می شود .   

ریخته گری گریز از مرکز

در این روش هم از مواد مذاب تهیه شده از شمش فولادی استفاده می شود و این مواد مذاب را درون استوانه در حال چرخشی می ریزند و بعد از طی چند مرحله ، محصول نهایی به دست می آید. از این روش 

یکی از بهترین روش های تولید لوله مانیسمان ، تولید با استفاده از روش سنبه کاری چرخش است . همانطور که گفتیم این روش خود شامل ۱۵ زیر مجموعه است . در مرحله اول شمش فولادی را بنابر ابعاد درخواستی برش می دهند و بعد از آن شمش ها را در کوره هایی با حرارت بسیار بالا گرم می کنند تا این شمش ها به اصطلاح سرخ شوند . 

در مرحله بعد با استفاده از دستگاه مخصوصی به نام لخ پرس شمش را سوراخ می کنند . همچنین به دلیل اینکه شمش های به کار رفته عموما به صورت مربعی بوده با کمک دستگاه النگاتور فولاد را به شکل گرد در می آورند .

با کیفیت ترین محصولات لوله و اتصالات را از فروشگاه آبان تهیه نمایید . محصولاتی نظیر لوله گالوانیزه ، لوله مانیسمان و سایر لوله های تخصصی . جهت تهیه محصولات با کارشناسان ما در تماس باشید . 

۰۲۱۶۶۱۵۳۵۸۶ — ۰۲۱۶۶۱۵۳۵۹۶

ویژگی های لوله مانیسمان

لوله های بدون درز مزایای فوق العاده ای دارند که باعث تقاضای فراوان آن برای مصارف گوناگون به خصوص کاربرد های صنعتی و کارخانه ها شده است . به دلیل اینکه هیچ درز، برش و جوشی در این لوله ها وجود ندارد در برابر دما ، فشار بالای عبور سیالات ، اصطحکاک ناشی از به کارگیری لوله در زیر زمین و ضربات مکانیکی مقاومت بسیار خوبی دارند . 

یکی دیگر از ویژگی های فوق العاده این لوله ها ، سطح یکنواخت و بدون هیچ گونه برجستگی و فرورفتگی در آنهاست که همین مورد عبور سیالات را بسیار راحت می کند . 

همچنین برخلاف بسیاری از لوله های موجود که قابلیت نصب و استفاده در شرایط سخت را ندارند ، این لوله ها را با اطمینان کافی می توان در گرما و سرما به راحتی به کار برد . 

یکی از معروف ترین مدل های لوله مانیسمان ، لوله های آتش خور هستند که برای خطوط انتقال نفت و گاز کاربرد بسیار خوبی دارند . از دیگر کاربردهای این لوله ها می توان به مواردی همچون : 

  • کنترل کننده سطوح و اجسام گوناگون مانند لوله های گیج و سوئیچ
  • قابلیت استفاده در شیرهای کنترلی مختلف مثل شیر فشاری ، تجهیزات پنوماتیک و ترموستاتیک
  • جابه جایی سیالات و انتقال مایعات پرفشار همچون کارخانه ها ، پالایشگاه ، معادن و ...
  • کارخانه های خودروسازی برای ساخت قطعاتی همچون یاتاقان و سیلندرهای اتومبیل

تفاوت لوله مانیسمان و درزدار

اولین مورد تفاوت این لوله ها ، روش تولید آنهاست . لوله های بدون درز اکسترود شده  را از یکی از سه روش فوق تولید می کنند اما لوله های درزدار در واقع ورقه های فلزی هستند که خم شده و به وسیله دستگاه های مخصوص جوش داده می شوند . 

جوش دادن ورقه های فلزی باعث می شود تا شاهد کاهش مقاومت این لوله ها در فشارهای بالا باشیم ، بنابراین استفاده از لوله های درزدار برای انتقال سیالات با فشار بالا اصلا پیشنهاد نمی شوند . 

5/5 ( 1 نظر )