هر آنچه که در رابطه با لوله کشی ساختمان باید بدانید | آبان

لوله های مورد استفاده در صنعت ساختمان سازی کدامند؟

مروری بر تاریخچه صنعت لوله کشی ساختمان

یکی از مهم ترین چالش ها و نیازهای بشر از آغاز حیات تاکنون تامین آب آشامیدنی سالم و پاکیزه بوده است . روش های مختلفی از آن زمان تا کنون برای بهره بردن از این نعمت استفاده شده که بعضی از آنها در زمان خود بسیار مفید و کارآمد و برخی باعث شیوع بیشتر بیماری شده بودند . 

جالب است بدانید اولین سیستم لوله کشی به شکل امروزی مربوط به یونان باستان بود که از لوله های مختلف سرامیکی ، برنزی ، سربی و سفالی با توجه به منطقه و در نظر گرفتن شرایط لوله کشی به این منظور استفاده می کردند . 

اگر در مورد تاریخچه اولین سیستم لوله کشی آب در ایران صحبت کنیم باید بگوییم این امر به دوره ساسانیان و استفاه از لوله های سفالی بازمی گردد. لوله های فلزی از سال ۱۳۰۲ و در شهر بیرجند برای اولین بار مورد استفاده قرار گرفتند.

استفاده از لوله های فلزی برای انتقال آب به سیستم های لوله کشی ساختمان معایب زیادی داشت ، از جمله اینکه بعد از مدتی سطح درون لوله دچار زنگ زدگی و پوسیدگی میشد و مزه آب تغییر می کرد. 

تا اینکه در چند سال اخیر استفاده از  لوله های پلاستیکی برای انتقال آب گسترش یافت و یکی از بهترین لوله های پلاستیکی را می توان لوله های سفید و پنج لایه معرفی کرد .

لوله فلزی

لوله پلاستیکی

انواع لوله های پلاستیکی

لوله های پلاستیکی مورد استفاده در صنعت ساختمان سازی را می توان به این صورت نام برد:

 • لوله های پلاستیکی PVC
 • لوله های پلاستیکی PE
 • لوله های پلاستیکی ABS
 • لوله های پلاستیکی PP
 • لوله های پلاستیکی CPVC

هر کدام از این لوله ها مزایا و معایب خاص خود را دارند ، از جمله در رابطه با لوله های پی وی سی می توان گفت :

نصب لوله و اتصالات این لوله ها بسیار راحت و سریع بوده، در قورت استفاده روکار نیازی به رنگ کردن لوله وجود ندارد ، وزن لوله های پی وی سی بسیار کم بوده و به راحتی در سقف و کاذب و داخل دیوار جای می گیرند و در آخر هم می توان به مقاومت خوب آنها در برابر مواد شیمیایی اشاره کرد.

نوع اول لوله های PE چگالی بالایی داشته و مقاومت حرارتی آنها پایین بوده و انعطاف پذیری بسیار خوبی دارند . نوع دوم این لوله ها چگالی متوسط تری داشته و به نسبت نوع اول سخت تر هستند . در نهایت هم نوع سوم که بسیار سنگین تر از دو نوع قبل بوده و چگالی بیشتری دارند و تمام خواص فیزیکی آنها به نسبت سایر نمونه برتری دارد.

اما باید توجه داشته باشید امروزه استفاده از این لوله ها در بسیاری از ساختمان ها منسوخ شده و به جای آن لوله های پنج لایه جایگزین شدند . در ادامه در مورد لوله های پنج لایه و ساختار و ویژگی آنها صحبت خواهیم کرد.

نکات مهم در مورد لوله کشی ساختمان

لوله کشی اصولی و صحیح همواره یکی از مهم ترین مسائل هر ساختمان و خانه ای است . می توان گفت تمامی لوله کش های با تجربه به ارتباط نزدیک لوله کشی صحیح و ایمنی ساختمان تاکید فراوانی دارند . چرا که در بسیاری از ساختمان هایی که دچار ریزش شده اند ؛ لوله کشی اشتباه و نم دادن به ساختمان این مشکلات را به وجود آورده است .  رعایت اصول و استانداردهای این مسئله فواید بی شماری را به همراه دارد که از میان آنها می توان به مواردی همچون :

 • بهینه سازی و صرفه جویی اقتصادی در لوله های مصرفی
 • رعایت ایمنی ساختمان در اثر سرعت مناسب عبور آب و حرکت فاضلاب در لوله ها
 • صرفه جویی در مصرف تجهیزات و تاسیسات لوله کشی و جلوگیری از دوباره کاری و اشتباهات جزئی

اما ممکن است این سوال برای شما پیش آید که چه استانداردهایی را هنگام لوله کشی ساختمان باید رعایت کرد . می توان برخی از نکات را به این صورت یادآوری کرد:

 • بهینه سازی و صرفه جویی اقتصادی در لوله های مصرفی
 • رعایت ایمنی ساختمان در اثر سرعت مناسب عبور آب و حرکت فاضلاب در لوله ها
 • صرفه جویی در مصرف تجهیزات و تاسیسات لوله کشی و جلوگیری از دوباره کاری و اشتباهات جزئی

لوله کشی ساختمان با لوله های پنج لایه

اگرچه شاید در ابتدا قیمت نهایی لوله کشی با لوله های پنج لایه کمی بیشتر از سایر لوله ها تمام شود ؛ اما باید در نظر بگیرید عمر مفید این لوله ها در مقایسه با سایر ممحصولات بهتر و بیشتر بوده و از نظر کیفیتی هم از بسیاری رقیبان خود عملکرد بهتری دارند . 

از بهترین کارخانه های تولید کننده لوله های ۵ لایه می توان به لوله های پنج لایه نیوپایپ ، لوله های پنج لایه ایزی پایپ و لوله های پنج لایه سوپرپایپ اشاره کرد . 

دلیل نامگذاری لوله های پنج لایه ساختار منحصر به فرد و روش تولید این محصولات است . چرا که این لوله ها از دو لایه پلیمر ، دو لایه چسب و یک لایه ورقه آلومینیومی تولید می شوند . 

در رابطه با توضیحات تکمیلی ساختار لوله های پنج لایه پیشنهاد می کنیم نگاهی به مقاله این محصول بیندازید . 

چند نمونه از بهترین لوله ها ی پنج لایه موجود در فروشگاه آبان در لیست زیر قابل مشاهده هستند :

لوله کشی ساختمان با لوله های سفید

شاید بتوان گفت لوله کشی ساختمان با لوله های سفید برای افرادی که خود علاقه به انجام امور فنی ساختمان دارند بهترین راهکار باشد . لوله های سفید که به اصطلاح تخصصی تر لوله های پروپیلن (PP) نام دارند ویژگی های منحصر به فردی دارند که موجب کاربرد فراوان آنها در بسیاری از زمینه ها شده است . 

از جمله ویژگی های منحصر به فرد این لوله ها در لوله کشی ساختمان می توان به : وزن سبک ، مقاومت بالا در برابر جوشکاری ، مقاومت بالا در برابر ساییدگی ، مقاوممت حرارتی بسیار عالی تا دمای ۹۰ درجه و مقاومت شیمیایی خوب اشاره کرد . 

لوله کشی ساختمان با لوله های سفید پروپیلن نیازی به تجهیزات بسیار پیچیده و مخصوص ندارد و در زمان کوتاهی می توان لوله کشی را انجام داد . مهم ترین دستگاه برای انجام این کار دستگاهی به نام اتو که نوعی دستگاه جوش مخصوص است و قیچی پی وی سی بر برای برش لوله در سایز مورد نظر می باشد .

از بهترین برندهای لوله سفید می توان به لوله های سفید آذین ، زرین یزد و یزد بسپار اشاره کرد . اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در رابطه با ساختار لوله های سفید و یا قیمت این محصول کسب کنید روی لینک زیر کلیک کنید : 

چند نمونه از بهترین لوله های سفید موجود در فروشگاه آبان در لیست زیر قابل مشاهده هستند :

لوله کشی ساختمان با لوله های گالوانیزه

لوله های گالوانیزه یکی از پرکاربردترین لوله ها در صنایع مختلف از جمله صنعت ساختمان سازی است . ساختار این لوله ها یا از آهن است یا فولاد که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند . 

این لوله ها را برای مقاومت بیشتر در برابر مواد شیمیایی اسیدی یا زنگ زدگی با لایه ای ازفلز مذاب روی آن را آبکاری می کنند . البته عمل گالوانیزاسیون لوله خود به دو روش گالوانیزاسیون سرد و گرم انجام می شود که هر کدام از آنها در طول عمر و قیمت نهایی لوله موثر است . 

اما در حالت کلی لوله های گالوانیزه ای که در صنعت ساختمان سازی و برای لوله کشی آب ساختمان استفاده می شوند بیشتر لوله هایی هستند که به روش گرم گالوانیزه می شوند . 

این لوله ها را بیشتر برای سیستم آبرسانی منازل و گلخانه ها ، سازه های فلزی ، تصفیه خانه ها و زمین های کشاورزی به کار می برند .

در رابطه با ساختار و کاربردهای متنوع این محصول پیشنهاد می کنیم مقاله آن را مطالعه نمایید :